10 ważnych porad podczas pielęgnacji storczyków

Storczyki to wyjątkowe rośliny. Jest to niezaprzeczalne i nie tylko ze względu na ich wygląd, ale także pielęgnację. Jeśli chcesz mieć pewność, że robisz wszystko dobrze, weź do serca 10 kluczowych porad dotyczących pielęgnacji tych kwiatów.

1. Storczyki potrzebują doskonałego światła

Przy braku światła liście orchidei ciemnieją, więc pomieszczenie, w którym stoi ten kwiat powinno być oświetlone światłem słonecznym w ciągu dnia. Nie należy jednak narażać rośliny na ich bezpośredni wpływ aby jej liście się nie spaliły. Alternatywą zalecaną przez ekspertów jest dodatkowe światło neonowe, które można znaleźć w sklepach specjalizujących się w artykułach ogrodniczych.

2. Pojemnik przezroczysty jest znacznie wygodniejszy niż pojemnik nieprzezroczysty

Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie orchidei na światło szklana doniczka pomaga harmonijnie rosnąć korzeniom. Jednocześnie nie zaleca się zmiany doniczki po zakupie orchidei. W jednej doniczce można ją bez problemu przechowywać przez dwa lata, ale jeśli nadal chcesz to zrobić, zdecyduj się na doniczkę tej samej wielkości.

3. Podłoże, którego potrzebuje orchidea to grubo ziarnista mieszanka kory, perlitu i resztek roślinnych, które umożliwią cyrkulację powietrza.

4. Jak każda roślina orchidea potrzebuje niewielkiej ilości nawozu

Jeśli chcesz aby roślina kwitła zimą, musisz wcześniej dodać nawóz do gleby. Należy to zrobić we wrześniu i w październiku. Niezbędne składniki można znaleźć w kwiarciarniach, a także w sklepach ogrodniczych. Istnieją nawozy stałe w formie pałeczek lub nawozy płynne.

5. Potrzeba podlewania storczyków to kolejny sekret pielęgnacji

Storczyki rosnące w domu nie potrzebują dużo wody, dlatego należy podlewać je obficie tylko rano, a kolejne podlewanie wykonywać, gdy podłoże w donicy jest suche. Woda używana do nawadniania musi być ciepła aby zapobiec chorobom roślin.

6. Liczy się nie tylko ilość wody, ale także sposób jej nalewania

Wodę nigdy nie wlewa się do środka rośliny, ale delikatnie podlewa się ją obok liści. Liście wyrastają z samego środka rośliny, więc jeśli zbierze się tam woda, podstawa kwiatu zgnije i cała roślina w końcu umrze. Zaleca się stosowanie wody deszczowej.

7. Aby zapewnić kwiatowi większy komfort, powinno się zapewnić wilgotne powietrze

Możesz użyć spryskiwacza, aby zwiększyć wilgotność. Innym sposobem, jest postawienie doniczki na tacy i zalanie jej wodą. Woda stopniowo wyparowuje i nawilży storczyki.

8. Temperatura

Dobrze czują się w temperaturze od 10 do 23 stopni Celsjusza. A różnica między temperaturą dzienną, a nocną powinna wynosić co najmniej 9-12 stopni. W przeciwnym razie orchidea nie zakwitnie, a jedynie wyhoduje liście.

9. Łodyga powinna być odcięta po odpadnięciu kwiatu

Po odpadnięciu wszystkich kwiatów, roślina może odpocząć przez kilka dni przed przycięciem łodygi. Następnie policz dwa lub trzy węzły od podstawy pręta i przetnij wzdłuż węzła nożem. Za dwa tygodnie wyrośnie nowa łodyga, zwykle drugie kwitnienie następuje później.

10. Przesadzanie

Przesadzanie rośliny przeprowadza się, gdy korzenie wyjdą z doniczek. Dlatego najpierw odetnij wysuszone korzenie, a następnie umieść roślinę w większej doniczce. Umieść kamienie lub gliniane kulki na dnie doniczki. Ta operacja jest wykonywana w okresie gdy roślina nie kwitnie, mniej więcej raz na dwa lata.

Hodujesz rośliny w Chorzowie? Zajrzyj na stronę https://www.echorzow.pl/, aby poznać lokalizację sklepów z nawozami i akcesoriami do roślin w Chorzowie.