Hodowla roślin

Hodowla roślin mająca na celu tworzenie nowych odmian roślin i zachowanie w dobrej kondycji upraw już istniejących wymaga wyboru odpowiedniego oświetlenia. Światło jest najważniejszym czynnikiem warunkującym wzrost rośliny i o ile mamy go sporo w okresie letnim, to podczas mniej słonecznych pór roku niezbędne jest uzyskanie sztucznego oświetlenia.

Podstawowym oświetleniem roślin są lampy sodowe, czyli tak zwane lampy HPS. Odpowiedzialne są one za wzmacnianie rozwoju rośliny od etapu kiełkowania aż do kwitnienia, dzięki czemu roślina ma dużo energii do przeprowadzenia procesu fotosyntezy i w konsekwencji rośnie. Światło lamp HPS zbliżone jest do działania światła słonecznego.

Tańszym rozwiązaniem są lampy CFL (fluorescencyjne lampki kompaktowe), które oprócz przystępnej ceny są łatwe w montażu i pobierają mało energii elektrycznej. Na wzrost rośliny trzeba tutaj cierpliwiej poczekać niż w przypadku lampy sodowej.

Warto wspomnieć również o oświetleniu Led Grow, które znajduje zastosowanie w profesjonalnych szklarniach. Pozwala osiągnąć zaskakujące efekty wzrostu rośliny przy niskim nakładzie finansowym. Takie oświetlenie jest trwałe, a montaż opiera się jedynie na wkręceniu żarówki do zwykłego gwintu.

1 thought on “Hodowla roślin

Dodaj komentarz