Kozłek lekarski – roślina o właściwościach uspokajających

Rośliny lecznicze wykorzystywane w medycynie naturalnej wzbudzają zainteresowanie u coraz szerszej grupy osób. Naturalne, pozbawione skutków ubocznych ziołowe leki są alternatywą dla syntetycznych produktów leczniczych. Kozłek lekarski jest rośliną znaną i wykorzystywaną od pokoleń w ziołolecznictwie. Stosowany w stanach pobudzenia nerwowego w naturalny sposób łagodzi objawy, wycisza i pomaga się zrelaksować.

Właściwości kozłka lekarskiego

Stresująca praca, szybki wyczerpujący styl życia oraz niewłaściwa dieta powodują nadmierną nerwowość i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zmęczeni, zestresowani i zniechęceni szybkim tempem życia i brakiem czasu na odpoczynek, nadmiernie obciążamy swój organizm, co konsekwencji prowadzi do coraz poważniejszych dolegliwości. W takiej sytuacji z pomocą mogą nam przyjść rośliny lecznicze i ich niezwykłe właściwości. Ekologiczne od lat stosowane w medycynie naturalnej zioła to skuteczny sposób na stres i zmęczenie. Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) to roślina znana ze swoich uspokajających właściwości. Charakterystyczny przywabiający koty zapach waleriany i drobne białe lub bladoróżowe kwiaty zebrane na szczycie rośliny to jej znak rozpoznawczy.

Roślina uprawiana jest na plantacjach z dużą zawartością wapnia o żyznych próchniczych glebach. W stanie naturalnym można ją spotkać na skraju rowów i lasów, wzdłuż strumieni oraz na wilgotnych łąkach i pastwiskach. Surowcem leczniczym kozłka są jego podziemne organy. Zbierane wiosną przed kwitnieniem rośliny oraz po dojrzeniu nasion jesienią korzenie i kłącza, po oczyszczeniu i rozcięciu suszone są w naturalnych suszarniach. Tak przygotowany kozłek lekarski stanowi cenny surowiec do wyrobu naturalnych środków uspokajających. Substancje czynne znajdujące się korzeniu to: olejek, walepotriaty oraz kwasy organiczne i trójterpeny. Wyciąg z korzenia waleriany można stosować w stanach pobudzenie nerwowego, kłopotach ze snem, problemach z przewodem pokarmowym (skurcze żołądka i jelit na tle nerwowym) oraz migrenach. Zewnętrznie kozłek stosowany jest do leczenia łojotoku i zwalczania łupieżu.

Rośliny lecznicze to nasza naturalna broń w walce o lepsze samopoczucie. Od nas samych zależy czy sięgniemy po te naturalne, zdrowe produkty, które oferuje nam matka ziemia czy też nadal będziemy faszerować się „chemią”, którą tak chętnie proponują nam firmy farmaceutyczne. Więcej na temat roślinności rosnącej w okolicy Koszalina dowiecie się z serwisu regionalnego https://www.koszalinonline.pl/.