Begnonia różowa: pielęgnacja

Begonia różowa (Podranea ricasoliana) to pnącze znane ze względu na swoją urodę. Jest powszechnie stosowana w ogrodach i terenach zielonych nie tylko ze względu na duże walory ozdobne, ale także ze względu na możliwość bardzo szybkiego wzrostu i tym samym pokrywania powierzchni takich jak ściany czy pergole. Jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać tę piękną roślinę w swoim domu, aby była zdrowa i promienna, czytaj dalej ten artykuł w którym wyjaśniamy, jak dbać o różową begonię.

Lokalizacja begonii różowej

Begonia, jak prawie wszystkie pnącza, uprawiana jest głównie jako roślina zewnętrzna. Nie będzie miała problemów w klimacie umiarkowanym, a także dość dobrze toleruje bryzy morskie.

Jego słabą stroną jest zimno, choć nawet tutaj nie jest szczególnie wrażliwa. Begonia różowa wytrzymuje lekkie mrozy do -4 ºC, ale nie wytrzyma tych temperatur przez bardzo długi czas, zwłaszcza jeśli jest młoda.

Jeśli chodzi o światło, najlepiej dać jej jak najwięcej światła, umieszczając ją w pełnym słońcu, chyba że słońce jest wyjątkowo silne w Twojej okolicy. Roślina ta może również dobrze rosnąć i rozwijać się w półcieniu, choć będzie rosła wolniej i wytworzy mniej kwiatów.

Idealnym miejscem dla tej rośliny będzie więc stanowisko skierowane na południe i w dobrze oświetlonym miejscu, najlepiej osłoniętym od wiatru.

Powiązany wpis: Zostań hodowcą roślin i znajdź sposób na kreatywne spędzanie czasu w domu

Podlewanie begonii różowej

Begonia różowa potrzebuje utrzymania określonego poziomu wilgoci w glebie, dlatego w cieplejszych miesiącach wymaga obfitego podlewania. Nie należy tego mylić z zalewaniem wodą gleby lub podłoża, co z pewnością uszkodziłoby korzenie i osłabiło roślinę.

  • W miesiącach gorących: wiosną i latem podlewać, gdy górna warstwa podłoża wydaje się wysychać. Wbijamy w ziemię palec lub wykałaczkę i jeśli ziemia nie przylega poniżej 2-3 palców, podlewamy.
  • W zimnych miesiącach należy znacznie rozłożyć w czasie podlewanie, a nawet praktycznie zaprzestać podlewania w najzimniejszej części zimy, co pozwoli roślinie przejść w stan spoczynku wegetacyjnego.

Gleba i nawóz dla begonii różowej

Roślina nie ma dużych wymagań co do gleby i podłoża, najistotniejszy jest drenaż, aby uniknąć niebezpiecznych podtopień, ponieważ wymaga regularnego podlewania.

W ogrodzie podlewamy wężem, szukając miejsca, gdzie woda wchłania się najszybciej i nie gromadzi się, i tam umieszczamy begonię różową. Jeśli nie ma miejsc z odpowiednim drenażem, trzeba będzie usunąć przestrzeń o średnicy około 50 cm z gleby, aby wypełnić ją odpowiednią mieszanką.

Jeśli chodzi o nawóz, to w cieplejszych miesiącach wystarczy co dwa tygodnie dodać do podstawy rośliny nawóz, co wzmocni begonię i poprawi jej kwitnienie.