Aloe vera kontra choroby
Możesz poszczycić się aloesem na parapecie? Świetnie! Hodowanie Aloe vera to nie tylko oszczędność pracy, ale również posiadanie rewelacyjnej apteczki w doniczce. Brak tej rośliny w domu nie oznacza jednak, że nie możesz korzystać z jej zalet. Wystarczy pójść do apteki i zapoznać się z całą gamą produktów mającą w swym składzie aloes. Warto, gdyż jest to roślina na niemal każdą przypadłość.
Sukulenty szybko zadomowiły się w polskich domach, ponieważ mają małe wymagania i potrafią rosnąć niemalże w każdych warunkach. Liście zawierają żelową substancję, która jest zamagazynowaną wodą ułatwiającą roślinie przetrwanie suszy. Co prawda miąższ aloesu składa się w 98% z wody i tylko 2% to inne pierwiastki, jednak mniej oznacza w tym przypadku więcej. Zdrowotna bomba składa się z ponad 200 mikroelementów, witamin i enzymów aktywnych biologicznie. Przeprowadzono już szereg badań naukowych potwierdzających to, co o prozdrowotnych właściwościach rośliny wiedziano już w starożytności. Nasza strefa klimatyczna nie sprzyja hodowli rośliny, jednak od wielu lat firmy farmaceutyczne korzystają z ogromnych plantacji aloesu m. in. na Barbadosie. Nakład finansowy na pozyskanie soku jest dość wysoki, ale korzyści z jego właściwości są warte swojej ceny.
Zatem jakie cuda potrafi zdziałać niepozorny aloes? Przede wszystkim szybko leczy ran oraz oparzenia. Skuteczność ta została potwierdzona już w 1945 roku w trakcie leczenia oparzeń w Hiroszimie i Nagasaki, gdzie po kuracji aloesowej większość zmian zagoiła się szybko i bez zostawienia blizn. Sok aloesowy wspomaga regenerację komórek, łagodzi świąd i działa przeciwzapalnie. Dodatkowo podnosi on aktywność makrofagów, co skutecznie stymuluje układ immunologiczny do obrony przed wirusami oraz bakteriami i sprzyja walce z grzybicą. Zanotowano również wpływ rośliny na układ pokarmowy przez normalizację pH żołądka, a także wydzielanie zwiększonej ilości ochronnego śluzu. Właściwości te pozwalają na złagodzenie zgagi oraz utrudnienie przetrwania bakterii Helicobacter pylori, która jest odpowiedzialna za wrzody żołądka i dwunastnicy oraz ma powiązania z występowaniem raka żołądka. Aloes jest wykorzystywany również w kuracjach odchudzających, gdyż przyspiesza perystaltykę jelit przeciwdziałając zaparciom. Pozytywnym działaniem jest również obniżenie poziomu cukru we krwi, dlatego jest zalecany diabetykom.
Chcesz nabyć rośliny w Dąbrowie Górniczej? Zajrzyj na https://www.dabrowainfo.pl/, aby znaleźć lokalizację właściwych sklepów.
Efektem ubocznym działania aloesu jest także piękna skóra. Potwierdzono naukowo wpływ rośliny na łagodzenie egzemy, łuszczycy oraz alergicznego wyprysku kontaktowego. Sok działa tonizująco na skórę, nawilża oraz odkaża ją przez m. in. acemannan, czyli sztandarowy polisacharyd występujący w liściach aloesu. Odpowiedzialny za większość właściwości rośliny nazywany jest jednym z najsilniejszych immunomodulatorów roślinnych.
Przeciwwskazań do używania aloesu jest niewiele. Na pewno nie wolno go stosować w ciąży, podczas karmienia piersią oraz u dzieci poniżej 12 roku życia. Do oceny lekarza zostawia się go u osób z chorobami wątroby, żołądka i brakiem krzepliwości krwi.
Stosowanie ekstraktu z aloesu ogólnoustrojowe, jak i miejscowe rośliny daje wymierne korzyści. Warto pamiętać o tym, że najskuteczniej działa miąższ z rośliny 3-5 letniej o długości liścia około 20 cm.