Co musisz wiedzieć o alyss, „kwiecie, który uspokaja gniew”?

Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących optymalnej uprawy.
L’alyssum (nazwa naukowa Alyssum ) to wiecznie zielona krzaczasta roślina. Pochodzi z Afryki Północnej i Europy, zwłaszcza z obszaru śródziemnomorskiego, należy do rodziny Brassicaceae. Niewielkie rozmiary, roślina ta nadaje się do ozdabiania skalistych obszarów w ogrodzie.
Łatwy w uprawie, dzięki jasnym odcieniom chromatycznym idealnie nadaje się również do tworzenia obramowań klombów i krawędzi ścieżek.
Pomimo delikatnego wyglądu tych roślin, ich kwitnienie jest intensywne i ma efekt całościowy. Dobra ekspozycja na promienie słoneczne i ograniczone nawadnianie wystarczą, aby zapewnić jej maksymalny luksus.
Kwiaty mają jasne kolory i są bardzo pachnące. W ten sposób udaje im się upiększyć nudne i suche przestrzenie. Krzaczasty pokrój idealnie nadaje się do wyznaczania i oddzielania przestrzeni w ogrodach i klombach.
Znaczenie Alissa.
Ale co oznacza „alisso” i skąd pochodzi? W starożytności alyssum, termin wywodzący się z języka greckiego i oznaczający „bez gniewu”, był uważany za użyteczny naturalny środek przeciw wybuchom gniewu.
W języku kwiatów jej kwiatostany kojarzą się ze spokojem i pogodą ducha. Obecnie jednak nie jest wykorzystywana do celów zielarskich, a jedynie jako roślina ozdobna.
Uprawa Alissa.
Uprawa tej rośliny nie wymaga szczególnego doświadczenia w ogrodnictwie. W rzeczywistości łatwo dostosowuje się do każdego rodzaju gleby, najlepiej świeżej i dobrze osuszonej. Dobrze znosi suszę, może rosnąć i rozwijać się nawet na suchych glebach.
Aby uzyskać kwitnienie latem, najlepiej sadzić go między kwietniem a majem. Oprócz uprawy w ogrodzie bezpośrednio w ziemi, może być również trzymana w doniczkach. W tym ostatnim przypadku konieczne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do rozwoju korzeni i prawidłowego wzrostu rośliny, która osiąga nawet 15-30 cm wysokości.
Wskazane jest ułożenie ich w grupy, tak aby wraz z kwitnieniem różnych krzewów sprzyjały tworzeniu się kolorowych plam. Kolorystyka małych, bardzo pachnących kwiatów może być, w zależności od odmiany, od białej do żółtej, poprzez odcienie różu lub fioletu.

W Płocku ruszyła akcja promująca roślinność https://www.plockinfo.pl/2021/12/05/kampania-zapusc-korzenie-w-plocku/.

W przypadku tego gatunku roślin należy zagwarantować ekspozycję na światło słoneczne. Dlatego konieczne jest umieszczanie analizatora w bardzo nasłonecznionym miejscu przynajmniej na 3-4 godziny dziennie. Jest to w stanie zagwarantować najlepszą i największą produkcję kwiatów.
W pozycji półcienistej roślinie nadal udaje się zapewnić produkcję kwiatową, ale znacznie niższą pod względem jakości i ilości. Może wytrzymać zarówno wysokie, jak i niskie temperatury w okresie zimowym.
Jednak istnieje ryzyko, że przez dłuższy czas będzie narażony na działanie mrozu.
Nawadnianie Alissa.
Jeśli chodzi o nawadnianie, rośliny te nie potrzebują znacznej ilości wody. Zalecamy używanie wody o temperaturze pokojowej i wolnej od chloru. Ponadto wskazane jest unikanie stagnacji wody, która może spowodować gnicie korzeni tej rośliny.
Ogólnie rzecz biorąc, stan gleby można sprawdzić przed przystąpieniem do dalszego nawadniania. W rzeczywistości musi być bardzo sucho, aby ponownie podlewać te małe krzaki. Należy pamiętać, że warunki nadmiernej wilgotności powodują, że roślina ta jest słabsza i bardziej wrażliwa.
Choroby Alissa.
Ten gatunek rośliny jest dość odporny na atak pasożytów i chorób. Jednak niektóre szkodniki, takie jak mszyce, mają tendencję do zarażania go.
W takim przypadku wskazane jest umycie rośliny gąbką nasączoną wodą, szczególnie na liściach. Jeśli atak pasożytów nadal uszkadza roślinę, zaleca się stosowanie określonych produktów, które należy podawać zgodnie ze wskazaniami.
Aby zapobiec atakowi pasożytów, należy unikać warunków nadmiernej wilgotności i słabej cyrkulacji powietrza.
Wreszcie roślina ta nie wymaga szczególnego przycinania. Wystarczy ręcznie usunąć wysuszone liście i kwiaty rośliny, gdy się pojawią.