Dlaczego liście na moich roślinach żółkną?

Żółte liście na roślinach są częstym objawem choroby rośliny, ale w rzeczywistości istnieje sposób, aby rozwiązać problem. Kiedy spacerujesz po ogrodzie i patrzysz na wszystkie piękne rośliny, to oczywiście celem jest napawanie się pięknym widokiem. Niestety jedną z najgorszych rzeczy jest odkrywanie ogromnej ilości chorych roślin z żółtymi liśćmi. Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić.

Problemy z mszycami

Czy liście są powoli zjadane przez mszyce? Pozbądź się problemu, spryskując rośliny organicznym sprayem na mszyce domowej roboty.

Przepis:

  • Napełnij wodą ¾ zwykłej butelki z rozpylaczem.
  • Dodaj odrobinę biodegradowalnego detergentu
  • Dodaj kilka ząbków posiekanego czosnku.
  • Dobrze wszystko wymieszaj i pozostaw na noc.
  • Spryskaj rośliny i liście tam, gdzie jest dużo mszyc.

Pamiętaj także o rozpylaniu pod liśćmi. To tam mszyce lubią siedzieć. Mieszanka detergentu i czosnku działa dobrze, ponieważ detergent zabija mszyce, a czosnek odstrasza nowe mszyce.

Za dużo wody

Jeśli zbytnio lubisz podlewać rośliny, możesz je faktycznie „utopić” – a wtedy liście zmienią kolor na żółty. Problemem może być również to, że gleba rośliny nie wchłania wody we właściwy sposób. Pomocne może być posadzenie rośliny w nowej glebie lub dodanie piasku do gleby, w której aktualnie rośnie.

Brak światła słonecznego

Jeśli rośliny nie dostają wystarczającej ilości światła słonecznego, liście mogą zacząć blaknąć. Przenieś roślinę w miejsce z większą ilością słońca, wtedy problem zniknie. Taką poradę bardzo często dawała profesjonalistka z Katowic, która zajmuję się od lat hodowaniem roślin. Jej porady na ten temat oraz wiele pobocznych tematów związanych z roślinnością można sprawdzić na portalu Halo Katowice.

Odwodnienie.

Jeśli liście wyglądają na suche i kruszą się po ich dotknięciu, oznacza to, że roślina jest odwodniona. Daj roślinie więcej wody, a zobaczysz, że wyrosną świeże liście.