Rośliny owadożerne w Polsce

Ciekawią i fascynują. Rośliny owadożerne od zawsze budził zainteresowanie ludzi. Odwracają powszechny w przyrodzie trend, że to zwierzęta zjadają rośliny, a nie na odwrót. Sam wygląd tych niesamowitych roślin również jest niezwykły. Dlatego coraz częściej rośliny owadożerne pojawiają się w naszych domach.
W uprawie najczęściej spotykamy jednak gatunki w Polsce niewystępujące. Może to i dobrze, bo nie tworzy to dużego rynku zbytu, dla okazów nielegalnie pozyskanych z natury. Popularne są zwłaszcza niewielkie muchołówki, których liście wyglądają jak zębata paszcza i zatrzaskują się na nieostrożnych owadach. Uznaniem cieszę się też kapturnice i dzbaneczniki.

Jeśli nie mamy ochotę na samodzielną hodowlę roślin, zawsze możemy skorzystać z estetycznych parków miejskich https://www.infowloclawek.pl/2021/06/przebudowa-parku-sienkiewicza-jak-bedzie-wygladal/.

W Polsce – skromniej

Muchołówki, kapturnice i dzbaneczniki w Polsce w naturze nie występują. Mamy za to rosiczki. Najwięcej ich gatunków spotykamy w Australii, w naszym kraju spotkać możemy 3: rosiczkę okrągłolistną, długolistną, pośrednią, a także mieszańca rosiczki okrągłolistnej i długolistnej – rosiczka owalna.
Rosiczki najłatwiej spotkać na torfowiskach. Chwytane owady pozwalają im uzupełnić niedobory azotu, o który ciężko w podłożu, na jakim rosną. Ofiary łapią za pomocą liści pokrytych gruczołowymi włoskami.
Rzadsze od rosiczek są tłustosze. Ich liście również pokryte są gruczołami. Ich wydzielina zwabia owady, a z uwagi na swoją lepkość – uniemożliwia im ucieczkę. W Polsce spotkamy tłustosza alpejskiego i pospolitego.

Nie tylko na lądzie, ale i w wodzie

Rośliny owadożerne spotkamy głównie na terenach podmokłych, lecz na lądzie. Istnieją jednak gatunki, które jako środowisko swojego życia wybrały zbiorniki wodne. Mowa o pływaczach. Wykryć je znacznie trudniej, gdyż roślina zanurzona jest pod wodą. Najłatwiejsze jest to w czasie kwitnienia – pływacze wytwarzają dość okazałe, wystające ponad powierzchnię wody kwiaty. Swoje ofiary – drobne organizmy wodne chwyta w specjalne pęcherzyki pułapkowe. Najczęściej trafić można na pływacza zwyczajnego i pływacza zachodniego.

Rzadkie i chronione

Rośliny owadożerne przystosowały się do specyficznych warunków i zajmują ściśle określone siedliska. Ich zanik prowadzi również do zanikania rosiczek, tłustoszy i pływaczy. Gdy następnym razem będziemy podziwiać piękną muchołówkę, kapturnicę lub dzbaneczka, pamiętajmy, że i u nas rosną fascynujące rośliny owadożerne.