Zanim zaczniesz aranżować balkon lepiej to przeczytaj. Oszczędzisz mnóstwo pieniędzy i nerwów

Dla osób w miastach balkon to jedyne miejsce, gdzie mogą ws pokoju usiąść przy porannej kawie wśród zapachu pięknych kwiatów i zieloności. Te kilka metrów powierzchni można bowiem doskonale urządzić jako miejsce wypoczynku popołudniowego wśród roślin. Choć taką funkcję będzie spełniał również dla osób mających dom i ogród. Któż bowiem nie chciałby mieć pod swoim nosem pięknego zakątka pełnego żywych, cudownych roślin, gdzie w spokoju mógłby napić się kawy lub herbaty?
Tylko aby cieszyć się rezultatem, wszystko musi się zacząć od planowania.

Od czego zależy, jakie kwiaty wyrosną na Twoim balkonie?
Kwiaty na balkonie to temat niby łatwy, ale jak pokazuje praktyka – dość trudny. Można bowiem przyjąć, że jeśli komuś sprawdziła się dana roślina na balkonie, albo w kwiaciarni mówią, że to roślina balkonowa to powinna rosnąć. Skończy się to jednak wieloma zmarnowanymi kwiatami oraz pieniędzmi, a tego chcemy przecież uniknąć.

To jakie, kwiaty na balkonie sprawdzą się w twoim przypadku, zależy od położenia twojego balkonu oraz tego, czy jest osłonięty czy raczej odsłonięty.

W przypadku pierwszej kategorii mamy do czynienia z czterema rodzajami balkonów. Odpowiadają one kolejno geograficznym stronom świata – wschód, zachód, południe i północ. Zgodnie z kierunkiem każdy balkon nieco się różni warunkami, przez co inne kwiaty balkonowe będą się na nim lepiej czuć i pięknie wyglądać.

Drugie przedstawione przez nas kryterium to nasłonecznienie. W związku z tym wyróżniamy balkony osłonięte – na przykład w blokach balkon na parterze będzie osłonięty w stosunku do balkonu na najwyższym piętrze. Także wchodzą tu w grę umieszczone na stałe parasole, daszki czy inne osłony. Odsłonięty balkon to oczywiście taki bez daszka, parasola, nie zasłonięty przez balkony wyżej, czy też inne osłony. Jak można się spodziewać to, czy na balkonie jest cień, czy jest mocne słońce, bardzo wpływa na gatunki roślin, jakie możemy na takim balkonie hodować.

Zobaczmy więc co warto sadzić na jaki balkon, patrząc na te kryteria.

Kwiaty na balkon wschodni
Balkon wschodni daje nam wygodę zachowania naturalnego cyklu dnia. Taki balkon może cieszyć się promieniami słońca od świtu do godzin popołudniowych. Później zachodzi już na niego cień, który daje ulgę w lecie zarówno roślinom, jak i odpoczywającym na takim balkonie.
Biorąc to pod uwagę, w takim miejscu świetnie odnajdą się rośliny światłolubne dla balkonów odsłoniętych i cieniolubne dla balkonów zasłoniętych. Nie sprawdzą się natomiast gatunki, które potrzebują niemal całodniowego nasłonecznienia. O jakich gatunkach więc konkretnie myśleć na takim balkonie?
Najlepszymi kwiatami na balkon wschodni są surfinie, pelargonie, werbeny raz niecierpki. Dobrze będą się również czuć oleandry, wiciokrzew, róża i berberys. Jeśli zaś marzy ci się mały ogródek warzywny na balkonie, to przy wschodnim balkonie najlepszy wybór to pomidory, sałata i bazylia.

Kwiaty na balkon zachodni

Czas na przeciwieństwo do balkonu wschodniego, czyli balkon zachodni. Balkony położone przy zachodniej stronie domu charakteryzują się chłodnymi porankami i dużym nasłonecznieniem po południu. Nie jest to jednak tak mocne słońce jak w południe, na co również należy zwrócić uwagę.
Mimo wszystko jest to znaczna różnica warunków, zwłaszcza dla roślin. Z tego względu w przypadku tego balkonu zapomnieć o podlewaniu może sprawić, że zamiast bujnych roślin, będą biedne łodyżki. Przy czym podlewać należy po południu, a najlepiej wieczorem. W innym przypadku, rośliny mogą zostać poparzone przez słońce lub zwiędną przez szok związany z różnicą temperatury między wodą, a otoczeniem.
Kwiaty na balkon zachodni muszą być odporne na takie warunki. Z tego względu polecamy wilczomlecze, petunie i pelargonie. Kwiatami, które również powinny dać sobie radę są clematis i chmiel japoński. W przypadku warzywniaka najlepszym wyborem jest papryka i szpinak.

Kwiaty na balkon południowy

Nie ma co się oszukiwać – balkon ze strony południowej nawet osłonięty jest miejscem, gdzie mamy duże nasłonecznienie. Rośliny lubiące chłód i cień nie wytrzymają na nim zbyt długo. Trzeba również pamiętać, że wyższa temperatura działa na glebę wysuszająco, przez co albo trzeba rośliny regularnie podlewać dwa razy dziennie, albo zainwestować w rośliny odporne na przesuszenie gleby – gdybyśmy obawiali się, że zapomnimy podlać doniczki. Zwłaszcza, że na balkonach południowych kwiaty podlewamy często rano i wieczorem, ale małymi porcjami wody, gdyż przesuszona gleba musi najpierw nasiąknąć wodą, aby jej nie stracić od razu.
Dobrym sposobem na odżywienie roślin w ciągu dnia jest za to polewanie balkonu wodą. Zmniejsza to temperaturę nagrzanych płytek i nawilża powietrze, co również ułatwia roślinom przetrwanie upalnych letnich dni. Jest to także jedna z wielu możliwości jak samemu się ochłodzić podczas lata w mieszkaniu.
Kwiaty na balkon południowy, jakie najbardziej polecamy to asty, dalie, goździki i lwie paszcze. Jeśli ktoś ma takie życzenie może również pobawić się sukulentami i groszkiem pachnącym. W przypadku balkonowego warzywniaka południowego świetnie będą rosły ogórki i fasola.

Obecność ogrodów jest świetnym pomysłem nawet, jeśli mieszkamy w środku miasta https://infotarnow.pl/powrot-ogrodkow-piwnych-i-kawiarnianych-swietne-podejscie-ze-strony-miasta/.

Kwiaty na balkon północy

Czas omówić, według wielu ekspertów, najtrudniej położony balkon. Balkon północny jest zwykle zacienionym balkonem, do którego nie dochodzi wiele promieni słonecznych. Nawet jeśli jest odsłonięty to nie każdy gatunek poradzi sobie z takimi warunkami.
Na balkonie północnym sprawdzą się więc gatunki, które lubią chłodne, cieniste miejsca. Według nas najlepszymi będą begonie bulwiaste, bratki, niezapominajki, a także bukszpan i bluszcz. Zamiast warzywniaka zaś świetnie sprawdzi się zielnik z kolendrą, miętą i lubczykiem.