Mity na temat diety wegańskiej

Jedzenie inaczej, unikanie mięsa i innych produktów zwierzęcych, nie jest niczym nowym. Obecnie, według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, 8% światowej populacji to wegetarianie, weganie lub fleksitarianie. Bycie weganinem oznacza niespożywanie i nieużywanie (dotyczy to również odzieży czy kosmetyków) żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, do których zaliczymy oczywiście miód, nabiał czy jajka.

Wciąż istnieje duża niewiedza na temat tego typu diety, co prowadzi do rozpowszechniania wszelkiego rodzaju mitów, takich jak to, że jest ona niezdrowa lub nudna, ale nic bardziej mylnego! Wręcz przeciwnie, jest to dieta, która może być tak samo odżywcza i zbilansowana jak każda inna dieta, pod warunkiem, że jest odpowiednio zarządzana. Przyjrzyjmy się kilku zagadnieniom które pomogą obalić te mity i uprzedzenia i być może przekonać Cię do tej opcji:

1. Bycie weganinem to nie kaprys ani moda: ma to związek nie tylko ze świadomością szacunku dla zwierząt czy dlatego, że ze względów zdrowotnych zdecydowaliśmy się na to. Mogą na to wpływać również inne czynniki, takie jak zrównoważony rozwój (pamiętajmy, że hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za 14% emisji gazów cieplarnianych, nie licząc zużycia wody przez gospodarstwa hodowlane czy pastwiska do ich karmienia).

3. Wymaga to oczywiście przygotowania: jeśli chcesz rozpocząć proces zbliżania się do weganizmu, ważne jest, aby wiedzieć, z czego składa się wegańska żywność, a w razie potrzeby poprosić o pomoc profesjonalnego dietetyka-odżywcę, który pomoże CI zbilansować dietę i wie, jak może zareagować Twój organizm, zwłaszcza w pierwszych miesiącach.

4. Eksperymentowanie z żywnością: może się wydawać, że dieta wegańska jest ograniczona, ale liczba produktów, które można wykorzystać i połączyć jest ogromna: warzywa, owoce, rośliny strączkowe, zboża, bulwy, nasiona, orzechy, kiełki, itp…. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do gotowania tych potraw, możemy nie być pewni, jak je przyrządzić, więc najważniejsze jest, aby otworzyć nasze umysły, spróbować nowych rzeczy i innowacji. Możesz przygotować zupę z soczewicy i tofucznicy. Dzięki temu obalimy mit, że bycie weganinem jest nudne.

Przydatne będzie posiadanie pod ręką w domu źródła białka roślinnego i warzyw w wygodnej formie, np. warzywa strączkowe w puszce lub suszone, warzywa mrożone, bo są całkowicie zdrowe. Ciekawym rozwiązaniem jest również spożywanie długoletnich i sezonowych owoców i warzyw, takich jak ogórek, pomidor, sałata, cebula, dynia czy cukinia, aby uzyskać dawkę „świeżości”, której potrzebujemy na co dzień.

5. Gotuj na kilka dni. Jest to obecnie bardzo popularna technika (gotowanie na kilka dni i przechowywanie lub zamrażanie w porcjach), ponieważ pozwala nam na zdrową i naturalną dietę z dala od ultraprzetworzonej żywności i posiłków na ostatnią chwilę, które konsumujemy z powodu braku czasu. W ten sposób, oprócz planowania i oszczędności czasu, unikniemy lenistwa w gotowaniu i marnowania jedzenia.