Rośliny doniczkowe do mieszkania – bluszcz pospolity
Bluszcz pospolity to popularna roślina doniczkowa, którą spotkamy w wielu mieszkaniach. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie dotyczy to odmiany typowej, która hodowana jest raczej na zewnątrz. Jej uprawa domowa jest możliwa, ale należy zwrócić szczególną uwagę na szybki wzrost rośliny i możliwość uszkadzania przez nią elementów mieszkania.
Swoją popularność bluszcz zawdzięcza między innymi temu, że jest rośliną, która w pomieszczeniu zajmuje również miejsca sporo oddalone od okien, bez bezpośredniego dostępu do słońca, czyli w cieniu i półcieniu, gdzie inne popularne rośliny doniczkowe niekoniecznie by sobie poradziły. Odmiany przeznaczone do uprawy w mieszkaniach posiadają różne kształty i kolory liści.
Bluszcz pospolity – odporny, jednak z pewnymi wymaganiami
Bluszcz pospolity jest odporny na warunki panujące w mieszkaniach, także na suche powietrze, chociaż pewnym problemem jest zapewnienie bluszczowi w mieszkaniu odpowiednio niskiej temperatury zimą. Jednak dotyczy to w szczególności starszych odmian. Przy nowszych odmianach zalecana zimowa temperatura, to nawet kilkanaście stopni powyżej zera.
Nie oznacza to tego, że bluszcz pospolity nie poradzi sobie w temperaturze wyższej. Należy go wtedy ustawić w najchłodniejszym możliwym i jaśniejszym stanowisku, bo w ciemnym i ciepłym będzie się wyciągać, co oznacza nie tylko gorszy wygląd, ale również osłabienie rośliny. Należy też zwrócić uwagę na to, że w przeciwieństwie do okresu letniego, w którym ziemia w doniczce musi być stale wilgotna, w okresie zimowym należy wyraźnie ograniczyć podlewanie. Nie możemy jednak dopuścić do całkowitego przesuszenia ziemi.
Bluszcz pospolity – nieskomplikowany w pielęgnacji
Pozostała pielęgnacja rośliny nie należy do skomplikowanych. W okresie wiosenno-letnim bluszcz pospolity powinien być umiarkowanie nawożony, a wiosną (raz na rok-dwa) przesadzany wraz z częścią starej ziemi do nowej, wymieszanej z piaskiem i torfem. Bluszcz jest odporny na szkodniki, w nieodpowiednich dla niego warunkach może być jednak przez nie atakowany. Na jego liściach mogą pojawić się np. przędziorki, które należy usuwać przy pomocy specjalnych preparatów lub sposobami domowymi, czyli np. wodą z niewielką ilością alkoholu i płynu do naczyń.
Co jakiś czas, jeśli zajdzie taka potrzeba, roślinę można odnawiać przez jej przycinanie lub rozmnażać z pędów, które wsadzamy w ilości kilku sztuk do doniczki docelowej. Należy też zapewnić warunki szklarniowe, co najprościej uzyskamy przez przykrycie doniczki przezroczystą folią, nie zapominając przy tym o dostępie powietrza. Zanim zaczniesz hodować rośliny w swoim domu, odwiedź stronę https://www.kaliszonline.pl/, aby znaleźć sklepy z niezbędnymi akcesoriami do ogrodnictwa.