Zadbajmy we właściwy sposób o różne rośliny – wybrane przykłady

Warto zadbać w różnych sytuacjach o rośliny. Oto wybrane przykłady:

1). Kiedy najlepiej zrywać truskawki – zbierajmy owoce wczesnym rankiem, po obeschnięciu rosy. Wówczas truskawki są suche i mają odpowiednią jędrność (będą więc trwalsze). Zrywajmy je z szypułkami i delikatnie.

2). Większe plony winorośli – tak się stanie, jeśli przerzedzimy grona winorośli (czerwiec to dobra pora). Kiedy owoce osiągną wielkość ziaren grochu, usuwajmy te najmniejsze, zostawiajmy najładniejsze. Podwiążmy też młode pędy, aby nie zagęściły zanadto krzewu, co sprzyja chorobom grzybowym.

3). Dobrze przechowujmy cebulki hiacyntów – kiedy liście hiacynta zaczną usychać, wyjmijmy cebule z doniczki, podsuszmy 2-3 dni, na przykład na parapecie. Przechowujmy w chłodnym przewiewnym miejscu (na przykład wiklinowym koszu) do września. Wtedy wysadźmy je do ogrodu lub głębokiej donicy na balkonie.

4). Kiedy wyjeżdżamy, zadbajmy o rośliny – przed wyjazdem zapewnijmy im dostawę wilgoci. Na terakocie w łazience ułóżmy nową ścierkę do podłogi – część tkaniny włóżmy do miski z wodą. Ustawmy doniczki na ścierce (będzie stale wilgotna i kwiaty nie przeschną). Możemy też sięgnąć po szklane kule – podlewaczki.

5). Dorodna bazylia na balkonie i parapecie – aby się udała, musi mieć dużo słońca (listki będą miały intensywny zielony kolor i lepszy aromat). Nie żałujmy jej wody, podlewajmy nawet dwa razy dziennie (do podstawki). Warto też spryskiwać listki co drugi dzień. Intensywna jest zwłaszcza odmiana krymska.

6). Kiedy temperatury zaszkodziły kwiatom – przesuszone rośliny podlewajmy stopniowo: 1/3 szklanki wody na doniczkę co 2-3 godziny. Zróbmy im też saunę, przykrywając na minimum 10 godzin czasu torebką foliową – parująca wilgoć dodatkowo je nawilży.

7). Chwasty nie będą szybko odrastać jeśli po pieleniu ułożymy między grządkami 5-cm warstwę mielonej kory (około 8 zł za worek 8 litrów). Możemy też posadzić tam tzw. rośliny okrywowe – należą do nich między innymi barwinek, bodziszek, bluszczyk kurdybanek. Będą cieszyć oko i nie pozwolą rozpanoszyć się wszędobylskim chwastom.

8). Bez pięknie zakwitnie także za rok – kiedy teraz całkowicie przekwitnie, lekko przytnijmy najbardziej wybujałe gałęzie, uformujmy koronę krzewu i usuńmy odrosty.

9). Gdzie ustawić grill – zachowajmy minimalną odległość 1,5 m od roślinności, aby ich nie poparzyć.

10). Zadbajmy o pomidory – kiedy wbijamy palik do podwiązania krzaczka, uważajmy, aby nie uszkodzić korzeni pomidora. Podwiązujmy pędy luźno, ponieważ w miarę wzrostu będą grubieć. Trzeba też wiedzieć, że pomidory rosną jak na drożdżach po nawożeniu ich drożdżami. Pół kostki tych świeżych zalejmy 5 litrami wody, po godzinie – podlejmy roztworem.

Dla osób, które nie są zainteresowane roślinnością, dobrą alternatywą mogą być sztuczne kwiaty i krzewy lub trawa https://www.legnicainfo.pl/2022/01/sztuczna-trawa-kiedy-warto-sie-na-nia-zdecydowac/.