Żarówki do roślin

Rośliny potrzebują światła, aby mogły prowadzić proces fotosyntezy, czyli żyć i rosnąć. Najbardziej odpowiednie jest dla roślin światło dzienne. Wiele roślin doniczkowych, które pielęgnujemy w domach wymagają dużej ilości światła. Są to często rośliny pochodzące z terenów tropikalnych, mają one zatem wysokie wymagania świetlne.

O tym, że roślina potrzebuje większego doświetlenia mogą świadczyć: wydłużone pędy, zniekształcone liście, silne przechylenie pokroju rośliny w jednym kierunku.

Na parapetach zapewniamy roślinom natężenie o wartości około 5000 lx, co jest wystarczającą ilością dla większości roślin (większość gatunków roślin doniczkowych wymaga 2500-5000 lx). Problem pojawia się, jeśli roślina ma stanowisko oddalone od okna, znajduje się w centrum dużego pomieszczenia lub ulokowana jest w pomieszczeniu bez dostępu do światła dziennego. W sytuacji, kiedy pojawia się potrzeba dodatkowego oświetlenia, ratunkiem stają się lampy.

Należy pamiętać, że przy doborze żarówki powinniśmy kierować się potrzebami rośliny. Ważne jest właściwe dobranie barwy światła. Barwa niebieska pozwala roślinie uniknąć wydłużonych pędów, natomiast barwa czerwona pobudza do zawiązywania kwiatów, wspomaga kwitnienie oraz pozwala roślinie zawiązywać owoce. Rośliny do odpowiedniego wzrostu potrzebują całego spektrum barw światła, jednak zwiększając udział danej barwy w naświetleniu można uzyskać efekty, na jakich najbardziej nam zależy.