Jakie są najczęstsze szkodniki roślin?

Jednym z wyzwań związanych z posiadaniem roślin w domu jest to, że są one narażone na działanie szkodników, ponieważ te najbardziej powszechne mają tendencję do łatwego rozmnażania się, zjadając ich łodygi, korzenie i liście. Oprócz podstawowej opieki, ważną rzeczą w przypadku szkodników jest bycie spostrzegawczym, tak aby można było je w porę zidentyfikować i zastosować domowe sposoby na wyleczenie roślin.

Jakie są najczęstsze szkodniki roślin?

Istnieje kilka szkodników, które wpływają na wzrost i rozwój roślin, z których najczęstsze to:

Mszyca

Są to małe owady, które zużywają zielony pigment w liściach i łodygach roślin, takich jak sukulenty, storczyki, róże i fiołki. Można je rozpoznać, gdy rośliny zaczynają żółknąć.

Wciornastki

Owady te zazwyczaj atakują wszystkie rośliny kwitnące, takie jak orchidee, powodując małe blizny na grzbietach liści i płatków.

Skalary

Innym popularnym szkodnikiem są skalary, które mają tendencję do przyklejania się do łodygi roślin, takich jak storczyki i drzewa cytrusowe, tj. cytryna, pomarańcza, mandarynka. Można je rozpoznać po zgrubieniach, które tworzą się na łodygach.

Mączlik

Szkodnik ten często występuje na roślinach leczniczych, takich jak mięta pieprzowa, lawenda i begonie. Odchody tych owadów wpływają negatywnie na liście, co z kolei sprzyja rozmnażaniu się grzybów.

Gąsienice

Innymi szkodnikami niszczącymi rośliny i drzewa są dobrze nam znane gąsienice, które pojawiają się plagami i ogołacają drzewa z liści. Po więcej informacji na temat gąsienic odsyłamy do źródła: https://infogryfino.pl/mnostwo-gasienic-niszczacych-drzewa/

Larwy, lub robaki

Owady te pochodzą zazwyczaj od motyli, które składają jaja na liściach, a następnie się nimi żywią. Występują na takich roślinach jak bazylia, mięta, małe krzewy, storczyki czy fiołki.

Ślimaki

Owady te są bardzo agresywne w stosunku do roślin o mięsistych liściach. Wgryzają się w liście i wytwarzają śluz, który powoduje brązowy odcień na brzegach. Mają również tendencję do ukrywania się w glebie, lub na dnie doniczek.

Wesz łososiowa

Owad ten charakteryzuje się wysysaniem soków z roślin i pozostawieniem ich z żółtawym odcieniem, gromadząc kopce przypominające puch lub mączysty osad. Występują powszechnie na storczykach, lub małych krzewach.