Jak suszyć kwiaty?
Wiele roślin wygląda bardzo atrakcyjnie także po zasuszeniu. Warto to wykorzystać i użyć ich do dekoracji domu.
Późne lato i jesień to świetna pora, by zabrać się za pozyskiwanie materiału do trwałych bukietów. Najłatwiej zasuszyć te rośliny, które mają mało wody w tkankach, jak np. suchlin, złociszek, szarłat, krwawnik, gipsówka. One też zachowują najbardziej naturalny kolor. Rośliny najlepiej ścinać, zanim się w pełni rozwiną, bo po ścięciu jeszcze przez jakiś czas dojrzewają. Zebrane zbyt późno nie będą tak dekoracyjne po wysuszeniu. Powinno się je zrywać w suchy, słoneczny dzień. Zmoczone łatwiej gniją. Od razu należy usunąć liście, które potem skręcają się, kruszą i tracą barwę.
Suszone rośliny można wykorzystać na wiele sposobów. Najczęściej robimy z nich bukiety, które zimą przypominają o lecie i wakacyjnych wędrówkach. Ale suszone na płasko nadają się do robienia oryginalnych obrazków, kolaży, kartek, zaproszeń, ozdabiania zdjęć.
Na wisząco
Tą metodą można suszyć niemal wszystkie rośliny, a szczególnie:
róże
ostróżki
makówki
zatrwian
kocanki
przegorzan
Kwiaty zbierz w pęczki po kilka lub kilkanaście sztuk i zawieś łodygami do góry w suchym, przewiewnym oraz zacienionym miejscu.
W wazonie
W ten sposób najlepiej ususzą się rośliny o mocnych łodygach lub te, które nie mają skłonności do gnicia w wodzie, m.in.:
hortensja
gipsówka
trawy ozdobne
chabry ogrodowe
szczeć
Przytnij rośliny na pożądaną wysokość. Usuń z łodyg liście, włóż do wazonu. Wlej niewiele wody, tylko tyle, by przykryła końcówki łodyg na wysokość około 3-5 cm. W miarę jej ubywania możesz trochę dolewać.
Na płasko
Kwiaty suszone w ten sposób stają się płaskie. Świetnie zachowują kolor, bo szybko tracą wodę. Idealne do tego celu będą:
bratki
falenopsis
fuksje
rumianki
wszelkie liście
Rośliny najlepiej umieścić między gazetami lub arkuszami bibuły, a następnie włożyć do grubej książki. Warto ją jeszcze obciążyć innymi tomami lub ciężkimi przedmiotami.
Więcej o hodowli kwiatów dowiesz się z serwisu https://www.walbrzychinfo.pl/.