Jak zacząć uprawiać ogródek warzywny

Nie potrzebujesz wiele, by rozpocząć prace ogrodnicze przy swoim domu a nawet bloku mieszkalnym. Nawet balkon, taras czy parapet może posłużyć za dobre miejsce do uprawy warzyw. Wystarczy trochę cierpliwości, porady z Internetu lub książek o ogrodnictwie, nasłonecznienie, pamiętanie o podlewaniu i nawożeniu roślin, a każdy może prędko stać się hodowcą warzyw na własne potrzeby.

Od czego zacząć?

Zacznij od najprostszych zamienników warzyw, czyli ziół, a gdy już opanujesz uprawę mięty, bazylii czy oregano, przejdź do warzyw korzennych, takich jak pietruszka czy marchew. Możesz też łatwo wyhodować własny świeży szczypiorek, klasyczną rzeżuchę czy pomidorki koktajlowe, a nawet ziemniaki. Gdy już uda Ci się wyhodować własne warzywa, to śmiało możesz zacząć przygotowywać eko potrawy. Przykładowo przepisy na wiosenne potrawy z warzywami znajdziesz na www.kulinarna.pl. Wszystko zależy jednak od ilości słońca, jaką możesz dostarczyć swoim wzrastającym jarzynom.

W pomieszczeniach możesz zadbać o lustro, które będzie na nie odbijać promienie słoneczne w ciągu dnia. Na dworze wybierz takie miejsce, które nie będzie ciągle zacienione.

Zadbaj o ochronę sadzonek

Dobrze też chronić sadzonki przed wiatrem, dlatego w przydomowym ogródku postaw osłonki a nawet pomyśl o prowizorycznej szklarni. Zawsze możesz poprosić o pomoc krewnych czy znajomych, którzy już uprawiali w swoim życiu warzywa. Najłatwiej znajdziesz ich wśród działkowiczów, którzy znani są z zamiłowania do pracy w ogrodzie.

Ogródek działkowy to także dobre miejsce na rozwój Twojej małej plantacji, gdy zabraknie Ci przestrzeni wokół siebie. W ten sposób zapewnisz swojej rodzinie zdrowe, wręcz ekologiczne pożywienie, które stanowić będzie urozmaicenie codziennej diety. Warzywa są w końcu niskokaloryczne i bogate w składniki odżywcze, przez co są niezbędne przy wielu schorzeniach i zapobieganiu nadwadze. Własnoręczna uprawa zachęci Cię do częstszego ich spożywania. A praca w ogrodzie to też niezły trening fizyczny. Dlatego uprawianie ogródka warzywnego niesie dużo korzyści dla Twojego zdrowia.