Jak zagospodarować mały balkon

maly-balkon

Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń na balkonie warto dobrze przemyśleć to, jakie konkretnie efekty chcemy osiągnąć i na czym zależy nam najbardziej. Przy aranżacji koniecznie weź pod uwagę następujące czynniki:

– wielkość i układ balkonu – to najważniejsze cechy które pozwolą ci ocenić na co możesz sobie pozwolić A co zdecydowanie odpada. Pobranie dokładnych wymiarów balkonu strawi, że wybór ewentualnych mebli i dodatków z pewnością będzie łatwiejszy i unikniesz zwracania towaru do sklepu, gdy okaże się, że dana rzecz nie mieści się na twoim balkonie,
– przeznaczenie balkonu – mając do dyspozycji niewiele miejsca musisz zdecydować czego potrzebujesz najbardziej. Zastanów się, czy na swoim balkonie chcesz urządzić miejsce do relaksu i odpoczynku, czy może raczej potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na przechowywanie lub wolisz urządzić miejsce do zabawy dla dzieci,
– potencjalni użytkownicy balkonu – ważne jest także to, ile osób będzie korzystało z balkonu w jednym czasie. Przestrzeń musi być zagospodarowana w ten sposób, żeby wszyscy czuli się komfortowo. Single mogą postawić na wygodny, duży fotel wiszący lub hamak. Jeżeli balkon ma być miejscem na przykład dla dwójki osób warto wtedy zdecydować się na mniejszy zestaw krzeseł dla dwojga.

Podczas dekorowania balkonu mogą Ci się również przydać wskazówki z dziedziny majsterkowania. Jeżeli szukasz takich porad albo jesteś złotą rączką, która uwielbia majsterkować, wpadnij na https://www.fundament.pl.

Jak dobrać rośliny na balkon?

Chcąc mieć na balkonie namiastkę kontaktu z naturą zdecydowanie warto zainwestować w dobór odpowiednich roślin. Jeżeli z balkonu korzystają tylko osoby dorosłe zdecydowanie ułatwia to wybór – musisz jedynie wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia i głównie tym kryterium (oraz względami estetycznymi i indywidualnym gustem) kierować się podczas kupna roślin balkonowych. W przypadku kiedy użytkownikami balkonu są też dzieci koniecznie zwróć uwagę na to, by nie wybrać trujących egzemplarzy. Upilnowanie najmłodszych często bywa trudne dlatego lepiej dmuchać na zimne i stworzyć im bezpieczne miejsce do zabaw eliminując wszelkie możliwe niebezpieczeństwa.

Jak odpowiednio dobrać meble na mały balkon?

Mały balkon wbrew pozorom wcale nie musi być niewygodny czy mało użyteczny. Jeżeli chcesz urządzić tam miejsce do relaksu z książką możesz postawić na mały stolik i wygodne krzesło lub (jeśli się zmieści) nawet niewielką ogrodową kanapę. Decydując się na stworzenie miejsca dla dzieci zrezygnuj z niepotrzebnych mebli – rozstaw jedynie to co konieczne np. piaskownica czy basenik. Dzieci potrzebują miejsca do zabawy a Tobie będzie łatwiej uprzątnąć przestrzeń, która nie będzie zagracona. W tym wypadku jeśli balkon jest mocno nasłoneczniony możesz również pomyśleć o bambusowych kurtynach lub innym podobnym rozwiązaniu. W przypadku kiedy balkon ma być jedynie przechowalnią, kup meble, najlepiej tanie, z drugiej ręki – których nie będzie szkoda narażać na niekorzystne warunki pogodowe i gotowe. Wszystko zależy przede wszystkim od efektów jakie spodziewasz się uzyskać.

Jakie dodatki sprawią, że balkon stanie się przytulniejszy?

Rośliny zdecydowanie są elementem, który sprawia, że balkon staje się swego rodzaju przystanią i umożliwia nam kontakt z naturą dlatego zawsze warto zdecydować się na kwiaty czy drzewka balkonowe. Sztuczna trawa lub jakikolwiek dywanik czy wycieraczka również zdecydowanie uprzyjemnią pobyt na balkonie podobnie jak ozdobne poduszki. Wszelkiego rodzaju lampiony, świece i lampki będą z kolei stwarzały niepowtarzalny, romantyczny i magiczny klimat (szczególnie wieczorami).

Niezależnie od wielkości Twój balkon wcale nie musi stać pusty – każda przestrzeń da się sensownie i ciekawie zagospodarować. Wystarczy odrobina kreatywności i czasu.